Nuotolinio mokymosi galia
Pandemijos iššūkiai
2020 m. pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija stipriai paveikė kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Pastangos sustabdyti pandemijos protrūkį lėmė priverstinį perėjimą prie darbo iš namų, mokymosi internetu ar kasdienės veiklos organizavimo nuotoliniu būdu. Šis precedento neturintis technologijų naudojimas mums atvėrė naujas galimybes. Tam, kad nuotolinis darbas ir mokymasis taptų įprastu reiškiniu daugeliui Lietuvos gyventojų, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties ar gyvenamosios vietos yra ir bus svarbu stiprinti savo skaitmeninius įgūdžius ir gebėjimus.
Pandemijos metu daugelis iš mūsų susidūrė ir vis dar susiduria su vaizdo konferencijų, nuotolinio bendravimo programų naudojimosi iššūkiais. Pavyzdžiui, kaip dirbant ar mokantis nuotoliniu būdu prisijungti prie vaizdo konferencijos programėles („Zoom“, Slack“, „Microsoft Teams“ ar pan.), kaip tinkamai bendrauti su kitais kolegomis virtualiuose susitikimuose. Daugeliui teko išmokti internetu užsisakyti maistą į namus, susimokėti už komunalines paslaugas, užpildyti elektroninius dokumentus, e. būdu ir kitomis priemonėmis bendrauti su įvairiomis įstaigomis ir institucijomis.
Kalvarijos atvira jaunimo erdvė „Vietukė“ įgyvendino projektą „Vietukė - kur saugu ir gera“ finansuojamą Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Šio projekto tikslas - suteikti prasmingos veiklos jaunimui ir užtikrinti saugaus laisvalaikio galimybes jauniems žmonėms, kurio įgyvendinimui 2020 m. konkurso būdu buvo gauta 4427,50 Eur. Lėšos buvo panaudotos inventoriaus, reklaminių prekių, kanceliarinių ir buitinių priemonių įsigijimui, jaunuolių edukacinėms veikloms, pilietinių akcijų, iniciatyvų ir jaunimo dienos renginiams.
Projekto „Vietukė - kur saugu ir gera“ metu suteikėme saugią emocinę erdvę jaunimui. Bendradarbiaudami su socialiniais partneriais jiems padėjome pasirinkti tinkamas švietimo ir užimtumo galimybes, mažinome socialinę atskirtį, užtikrinome emocinį komfortabilumą. Atviroje jaunimo erdvėje veiklos buvo vykdomos vadovaujantis atvirumo, prieinamumo, savanoriškumo, aktyvaus dalyvavimo, orientavimosi į jaunų žmonių socialinius poreikius principais. Jų dėka jaunimas mokėsi bendrauti, pasidalinti, užmegzti kontaktą su kitais. Veiklų metu įgytos žinios paskatino jaunus žmones tinkamai reaguoti į bendraamžius patiriančius smurtą, patyčias ir nelikti abejingiems svetimam skausmui, pažeminimui. Atsižvelgiant į jų interesus buvo lavinamas kūrybiškumas bei vaizduotė, atmintis, strateginis mąstymas. Pasitelkdami meninius gebėjimus ir polinkius, jaunimas įgijo galimybę pažinti save ir visa tai ugdė supratimą, tolerancijos jausmą įvairioms socialinėms asmenų grupėms. Įgyvendinant projekte numatytas veiklas, aktyviai įsijungė Jaunimo savanoriškos tarnybos savanoriai.
„Biblioteka visiems“ – autizmui draugiškos Lietuvos viešosios bibliotekos
Lietuvos viešųjų bibliotekų duris papuošė išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Pirmasis žingsnis jau padarytas – bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.
Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Pirmasis žingsnis jau padarytas – bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.
Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais, tėvais, auginančiais ASS ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus, Lietuvos viešosioms bibliotekoms buvo parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekose.
https://www.youtube.com/watch?v=iOj5wrx2Qes&feature=emb_title
Projektą „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“ finansuoja LR kultūros ministerija.
Projekto vykdytojai – Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.
Projekto partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.
Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.
Pasak Jungtinių tyrimo centro tyrėjų, skaitmeniniai įgūdžiai įgyja vis didesnę svarbą. Tikėtina, jog visos darbo vietos taps vis labiau paremtos technologijomis. Skaitmeniniai įgūdžiai ateityje bus būtina sąlyga sėkmei darbo rinkoje pasiekti.
Stiprink savo skaitmeninius įgūdžius ir būk vienas iš 30 000 lietuvių dalyvausiančių NEMOKAMUOSE NUOTOLINIUOSE skaitmeninio raštingumo mokymuose iki Naujų metų!
Plačiau apie programas: https://www.prisijungusi.lt/.../norintiems-pagilinti-zinias/
Registracija: https://mokymai.vipt.lt/pageidavimas-dalyvauti
Kviečiame naudotis elektroninio mokymosi platforma - suaugusiųjų mokymosi informacine sistema (SMIS), kuri skirta plėtoti suaugusiųjų neformalųjį švietimą ir yra naudinga tobulinant bendrąsias kompetencijas.
Portale www.ibiblioteka.lt teikiama paslauga Klausk bibliotekininko. Paslaugos tikslas – suteikti trumpą informaciją elektroniniu paštu.